Paseky nad Jizerou

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

T.J. Sokol

Email Tisk PDF

Tělocvičná  jednota Sokol  Paseky nad Jizerou

Tělocvičná jednota Sokol byla v Pasekách založena v roce 1896. V roce 1936, po 40 letech úspěšné práce c vičitelů a cvičenců ve všech početně hojně zastoupených skupinách, se členové Sokola rozhodli pro stavbu sokolovny. Významnou pomocí a velkým finančním darem přispěli na stavbu členové malostranského Sokola, kteří udržovali s paseckými sokoly přátelské styky. Za jejich účasti (přijeli s malostranskou sokolskou hudbou zvláštním vlakem) se konalo na začátku léta 1938 slavnostní otevření, které se stalo velkou národní manifestací.

Po neblahých letech druhé světové války se činnost jednoty rozběhla na plné obrátky. Cvičili žáci, dorostenci i dospělí, připravovaly se akademie, upravený prostor u sokolovny sloužil jako cvičiště, ale také jako hřiště, kde se hrál fotbal a každý podvečer volejbal. Členové Sokola pořádali besídky pro děti, večírky s bohatým divadelním a hudebním programem, hráli divadlo. Sokolovna se stala pro Paseky kulturním stánkem. Protože prostor v sokolovně byl však malý a pro větší akce nevyhovující, vybudovali sokolové k veliké radosti všech Pasečáků přírodní divadlo v lesíku u sokolovny. Poslední velkou kulturní akcí, kterou pasecký Sokol pořádal, byl týdenní letní festival hudby a divadla v roce 1952, Pasecký festival. Byl první a poslední. Další se již konat nemohl, nastoupil totalitní režim, který viděl v Sokole svého nepřítele.

Krásnou budovu ve stylu krkonošských horských bud, kterou si sokolové s láskou a nadšením postavili, zničil požár v roce 1967, kdy měl sokolovnu v pronájmu vojenský útvar Mladá u Milovic. Obnovená stavba nyní slouží jako penzion Sokol, jehož majitelem je ZO OS STAVBA Metrostav.

V současné době má TJ Sokol cca 100 členů. Aktivní členové jednoty tvoří 2 skupiny: ženy a děti. Ženy se scházejí jednou týdně. Každoročně se zapojují do příprav a prací při Paseckých hudebních slavnostech, pořádají zájezd na Zahradu Čech do Litoměřic a dvakrát ročně zajišťují personálně humanitární sbírku pořádanou obcí Paseky ve spolupráci s Diakonií Broumov.  Skupina dětí a mládeže pracuje celoročně. Každý týden se děti scházejí k pravidelným tréninkům na hřišti nebo jinde v přírodě. V zimním období jsou to pochopitelně tréninky na lyžích - sjezdovkách i běžkách. Samozřejmostí je jarní úklid odpadků podél hlavních místních komunikací. Pro ty nejmenší děti je určen kroužek ručních prací Šikulky. Každoročně je pro děti připraven letní tábor zaměřený především na poznávání turistických zajímavostí v Česku.

V posledních letech se nám podařilo zásluhou mladých členů obnovit ve spolupráci s penzionem SOKOL tradici Sokolských plesů.

Členové TJ Sokol obnovili v roce 2000 tradici lyžařských závodů s názvem Prdecká lyže. V témže roce zorganizovali podzimní závod v běhu do vrchu - Běh Buďárkou, který se každoročně koná před paseckou svatováclavskou poutí. Od roku 2008 organizují před letními prázdninami oblíbený Pohádkový les.

V roce 2009 byla provedena oprava sportovního hřiště. Oprava byla provedena za přispění finančních prostředků EU.

Tělocvičná jednota Sokol celoročně provozuje turistickou ubytovnu ( č.p. 181) . Kapacita ubytovny je cca 40 lůžek. 

Kontakt :  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 


Činnost Tělocvičné jednoty Sokol Paseky nad Jizerou byla v roce 2015 finančně podpořena z rozpočtu Libereckého kraje.